Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Aleksandra Bibrowicz-Sikorska

Tryptyk „przed sztormem”

Opis szczegółowy:

„Halo? Bonjour, tu Ambasada Francji. Artystka z Paryża poszukuje swojej miniatury tkackiej prezentowanej w Państwa Muzeum w ubiegłym roku” – to jeden z pierwszych telefonów, jakie odebrałam rozpoczynając pracę w Muzeum Miasta Gdyni. Pomyślałam: „Ciekawie się zaczyna”.

 

W takich też okolicznościach poznałam Aleksandrę Bibrowicz-Sikorską, pomysłodawczynię Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni (obecnie Baltic Mini Textile Gdynia), konkursu dla twórców tkaniny organizowanego od 1993 roku. Pani Aleksandra była jednocześnie kuratorką wystawy, w której brała udział paryżanka, Françoise Micoud. Dzięki pomocy artystki udało mi się ustalić przewoźnika odpowiedzialnego za przesyłkę i sprawnie dostarczyć zaginione dzieło do Francji.

 

Kolejne spotkania z Panią Bibrowicz-Sikorską nie były już tak sztormowe. Do tej pory dźwięczą mi w uszach jej opowieści o studiach pod kierunkiem prof. Piotra Potworowskiego i prof. Józefy Wnukowej w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP w Gdańsku). Mam też w pamięci jej pełne energii słowa o rewolucyjnej polskiej tkaninie prezentowanej na wystawie w Lozannie i o tym, jak w opozycji do monumentów Lozanny stworzono miniaturę tkacką. Chciała, by Gdynia miała w tym procesie ważne miejsce. „Marzyłam, by moje Miasto – Gdynię – odwiedzał świat! […] Marzenia się spełniają”, wspominała w katalogu 11. edycji Baltic Mini Textile Gdynia (2019).

 

„Przed sztormem” to jedna z monumentalnych, fantastyczno-romantycznych kompozycji, w których artystka decyduje się raczej na wizyjność, liryczność i abstrakcję niż dosłowne odtwarzanie rzeczywistości. Patrząc na tę pracę, chcę wołać: „Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna!”.

 

Anna Śliwa, Dział Sztuki, od 2007

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Kultura Sztuka

Okres:

1989-1999

Technika:

technika mieszana

Rodzaj/typ:

tkanina

Autor: Aleksandra Bibrowicz-Sikorska

Data: 1995

Sygnatura: MMG/SZ/2398

Wymiary: 248 x 142 cm (3 części tryptyku)

Tworzywo: jedwab malowany

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją