Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

prod. SMF Schramberg, Niemcy

Pojemnik na ryby

Opis szczegółowy:

„Do wyboru obiektu chciałam podejść na chłodno, rozważnie wyselekcjonować coś, co byłoby związane z moją dwuletnią wówczas karierą muzealniczki. Miałam już nawet umyśloną jedną fotografię, ale kuratorka wystawy namówiła mnie na wspólną wycieczkę do magazynu – tak na wszelki wypadek. Wiedząc, że od niedawna próbuję swoich sił w ceramice, bardzo sprytnie skierowała mnie prosto do zbioru różnorodnych naczyń. A tam był on – obiekt, który natychmiast podbił moje serce. Spodobał mi się jego przypominający przerośniętą maselniczkę kształt, spodobał intensywny kolor – ale przede wszystkim przekonała mnie obecność wypukłej figury ryby.

Podczas magazynowej wyprawy wprawdzie spisałam sygnatury i innych obiektów, ale tak na prawdę wiedziałam, że sprawa jest przesądzona. Dopiero później dowiedziałam się, że upatrzony przeze mnie obiekt to pojemnik na ryby – po raz pierwszy usłyszałam o takim elemencie zastawy stołowej. To tylko potwierdziło mój wybór.

Motyw ryby przewija się w moim życiu, szczególnie zawodowym. Kiedyś przygotowałam nawet dwa filmy bezpośrednio związane z tym tematem – o pomniku z dwoma łososiami, który Gdynia otrzymała w prezencie od miasta siostrzanego Seattle oraz o morskich zwierzętach obecnych w architekturze sakralnej. Wychodzi na to, że ja i pojemnik byliśmy sobie przeznaczeni”.

Olga Lewandowska, Ośrodek Edukacji, od 2019

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Naczynia Kultura

Okres:

1920-1929

Technika:

wyrób fabryczny

Autor: prod. SMF Schramberg, Niemcy

Data: 1920-1929

Sygnatura: MMG/HM/III/2368

Wymiary: 14,5 x 29,2 x 14,7 cm

Tworzywo: fajans

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją