Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 153 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku. Na fotografii budynek mieszkalny przy ulicy Morskiej 153 (dawniej Czerwonych Kosynierów), jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym. W partii przyziemia, frontu budynku, dwa prostokątne otwory okienne, z drewnianymi okiennicami, pomiędzy którymi znajdują się drzwi z nadświetlami. W poddaszu dwa prostokątne okna.
W elewacji bocznej, w niższej kondygnacji widoczne fragmenty czterech otworów okiennych, a w wyższej pięć. Budynek otynkowany.
Znajduje się w przestrzeni miejskiej. Przy obu bokach fotografii, a także w tle,widoczne są fragmenty wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz drzewa. Od zachodu do budynku przystaje prosty drewniany płot.
Przy zachodniej okiennicy stoi mała dziewczynka w fartuszku, dalej przy budynku ujęty jest mały chłopiec. Na osi centralnej znajduje się mężczyzna trzymający łatę.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszynopisem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Forster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u „Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną „Morska”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/31

Wymiary: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,8 x 9,8 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL