Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Dowódca Floty Polskiej komandor Józef Unrug

Opis szczegółowy:

Fotografia sepiowana przedstawia dowódcę floty Polskiej Marynarki Wojennej komandora Józefa Unruga. Oficer floty w mundurze, siedzi przy biurku w gabinecie. Na ścianie w tle widoczne fragmenty zawieszonych map.

Józef Unrug (1884-1973) -współtwórca, admirał i dowódca polskiej floty wojennej. Wymagający wobec siebie, pracowity i zdyscyplinowany, surowy, ale sprawiedliwy. Dużą wagę przywiązywał do poziomu wykształcenia. Zwalczał wszelkie przejawy zaniedbań w służbie. Od swoich podwładnych wymagał znajomości nie tylko rzemiosła marynarskiego, ale także oczytania, znajomości języków obcych czy nienagannych manier.

Już jako kontradmirał (od 1933 r.) był dowódcą obrony wybrzeża w 1939. Odpowiedzialność za zaprzestanie obrony i kapitulację na Helu w październiku 1939 wziął całkowicie na siebie. Wykazał się nienaganną postawą w czasie niewoli niemieckiej. W obozach przeczytał ponad 400 książek w języku angielskim i francuskim, ale żadnej w języku niemieckim. Odmówił przejścia w stopniu admirała do Kriegsmarine, dzieląc niewolę ze swoimi żołnierzami. Zmarł we Francji. W 2018 roku prochy sprowadzono do Polski, prezydent Andrzej Duda awansował go pośmiertnie na stopień admirała. Spoczywa na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Bohaterowie Gdyni

Kategorie obiektu:

Ludzie

Okres:

1930-1939

Rodzaj/typ:

Fotografia

Autor: nieznany

Data: 1930

Sygnatura: MMG/HM/II/544

Wymiary: 7,6 x 10,3 cm

Tworzywo: papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL