Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Uroczystości na placu Grunwaldzkim z okazji I Rocznicy Wyzwolenia Gdyni

Uroczystości z okazji I Rocznicy Wyzwolenia Gdyni

Opis szczegółowy:

Negatyw czarno-biały ze zbioru negatywów dotyczących Gdyni z lat 1945-1946, przedstawiający uroczystości związane z obchodami I Rocznicy Wyzwolenia Gdyni w dniach 6-7 kwietnia 1946 roku.
Na fotografii widoczne zgromadzenie oddziałów marynarki i osób cywilnych. Na pierwszym planie od lewej strony, dwaj mężczyźni w mundurach Marynarki Wojennej o stopniu komandora. W rzędach ustawieni młodzi mężczyźni w mundurach marynarskich, z charakterystycznymi kołnierzami i czapkami. Pierwszy od prawej, ujęty w ruchu, to kapitan Żeglugi Wielkiej Konstanty Maciejewicz, jego przedstawienie jest niewyraźne.
Na dalszym planie, po prawej stronie widoczne wzmocnienie podwyższenia ścianą z desek zestawionych ze sobą. Na wyższym poziomie widoczna grupa żołnierzy i lufa armaty na której spoczywają żołnierze. 
W tle znajduje się tzw. „Stodoła”, budynek o przeznaczeniu rozrywkowym wybudowany przez Niemców w 1942 roku. Po wojnie użytkowany był przez Teatr Wybrzeże. W lipcu 1960 roku przeszedł gruntowny remont, a w nocy z 15 na 16.11.1960 spłonął. W 1979 roku, na miejscu po tym budynku, wzniesiono Teatr Muzyczny.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Wydarzenia

Okres:

1945-1949

Technika:

fotografia

Rodzaj/typ:

Negatyw celuloidowy

Autor: Uroczystości na placu Grunwaldzkim z okazji I Rocznicy Wyzwolenia Gdyni

Data: 1946

Sygnatura: MMG/HM/II/192/77

Wymiary: 2,4x3,7 cm

Tworzywo: klisza celuloidowa

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL