Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 44 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku. Na fotografii obiekty gospodarcze przy ulicy Morskiej 44(dawniej Czerwonych Kosynierów). Zestawienie trzech budynków o planach zbliżonych do prostokąta.
Na fotografii, widok od ulicy, budynki drewniane, o typie barakowym, widoczne przez ażurowe ogrodzenienie w postaci drewnianego płotu szczeblekowego. W połaci płotu otwór wydzielony przez metalowe słupy, na których umieszczony jest szyld, z napisami ” Glasgroßhandlung, Hellmut Erdmann, Spiegel-Bilder-Bilderleisten”.
Po obu stronach fotografii widoczne fragmenty murowanych budynków. Po prawej ujęcie szczytu, z widocznymi w wyższej kondygnacji dwoma, prostokątnymi otworami okiennymi i małym oculusem w partii strychu.
Ulica brukowana jest kostką

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Forster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u „Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną „Morska”.
W jednej z centralnych rubryk znajdują się napisy ” Glasgrosshandlung Erdmann. Lauter Schuppchens.”, prawdopodobnie określające przeznaczenie zaznaczonych na planie i przedstawionych na fotografii fragmentarycznie budynków, czyli miejsce handlu i przetwarzania szkła.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/124

Wymiary: 20,7 x 21,4 cm (karta), 6,6 x 9,9 cm (fotografia)

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL