Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

nieznana

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy I Armii Wojska Polskiego 3 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy I Armii Wojska Polskiego w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejonymi dwiema fotografiami budynku.

Budynek na planie prostokąta z dwoma owalnymi wykuszami w ścianach bocznych oraz w prostokątnym występem w ścianie tylnej.
Na fotografii zamieszczonej w prawym górnym rogu karty, widoczny jest budynek przed zniszczeniami wojennymi. Budynek jest trzykondygnacyjny o bryle kubicznej z wyszczególnionym poddaszem użytkowym na osi centralnej elewacji frontowej. Widoczne elewacje frontowa i boczna, przeprute oknami w sposób niesymetryczny. W elewacji frontowej na dwóch pierwszych osiach od lewej oraz ostatniej, znajdują się po dwa balkony w wyższych kondygnacjach. Przy krawędzi z widoczną elewacją boczną, na szerokość balkonu, cofnięta ściana. W elewacji bocznej, na osi centralnej ryzalit owalny z oknami wstęgowymi na trzech kondygnacjach. Budynek otynkowany, o dachu płaskim. Teren wokół posesji ogrodzony drewnianym płotem ze szczeblami.
Fotografia doklejona poniżej dnia 14.04.1946 (o czym mówi sygnatura naniesiona na kartę niebieską kredką) przedstawia budynek po zniszczeniach wojennych. Budynek o niezmienionym układzie, bez okien, zdewastowany wewnątrz z częściowo widocznym wątkiem ceglanym konstrukcji budynku. Budynek pozbawiony dachu.

Na odwrociu karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Mackensen” przekreślona. Poprawiona odręcznie na nazwę polską „ul. Lipowa – I Armii W.P.”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznana

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/7/17

Wymiary: 20,3 X 21,0 cm (karta), 7,5x10,6 cm (fotografia)

Tworzywo: tektura, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL