Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Wacław Szczeblewski

Detailed description:

Fotografia sepiowana, portretowa, przedstawia dyrektora Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego. Młody mężczyzna w garniturze z muszką w groszki pod szyją. 

Wacław Szczeblewski (1888-1965) – absolwent Królewskiej ASP w Dreźnie, artysta, dydaktyk, propagator motywów kaszubskich w sztuce. W 1922 założył w Grudziądzu Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych (PSSP), która w 1933 utworzyła swoją filię w Gdyni. Po roku filia stała się samodzielną placówką, a Szczeblewski na stałe przeniósł się do Gdyni. W PSSP uczono m.in. malarstwa portretowego, rzemiosła artystycznego i liternictwa oraz projektowania dekoracyjnego.

Szczeblewski organizował w Gdyni wystawy sztuki i spotkania je propagujące, a wraz z kadrą i uczniami PSSP wspierał inicjatywy mieszkańców Gdyni, takie jak tworzenie tablic pamiątkowych ku czci A. Abrahama i S. Żeromskiego, projektował dekoracje wnętrz: restauracji „Dwór Kaszubski”, oddziału dziecięcego Szpitala Sióstr Miłosierdzia, koszar wojskowych i Szkoły Powszechnej nr 1 oraz wykonał szereg innych prac w instytucjach Pomorza. Przygotowywał również aranżację plastyczną korowodów z okazji Święta Morza.

W trakcie okupacji Szczeblewski stracił majątek, ale uniknął aresztowania. Zatrudniony przez komisarza biskupiego K. Kopa, zajmował się renowacją wnętrz kościołów oraz konserwacją obrazów sakralnych. W 1944 ukrywał się w okolicach Goręczyna. Po wojnie nowe władze zignorowały jego zasługi i doświadczenie, i nie dopuściły do prac przy tworzonych szkołach plastycznych w Orłowie i Sopocie. Szczeblewski zajął się malarstwem ściennym i dekoracją wnętrz w pomorskich budynkach sakralnych i użytkowych.

Additional information:

Object belongs to the collection:

Gdynia's Heroes

Object categories:

People

Period:

1920-1929

Kind/type:

Photography

Author: nieznany

Date: 1920-1929

Signature: MMG/HM/II/2287/1

Measurements: 10,3 x 6,8 cm

Material: papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL