Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 4 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 4 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na planie, rozczłonkowanego na jednym boku, prostokąta.
Na fotografii budynek czterokondygnacyjny, otynkowany. Fasada o układzie symetrycznym, przepruta oknami na sześciu osiach. W przyziemiu boniowanie i cztery otwory okienne. Na osi symetrii nadproże wklęsłe z drzwiami wejściowymi. Gzyms prosty pomiędzy pierwszymi kondygnacjami. Na osi pierwszej i szóstej, występują prostokątne wykusze z oknami wstęgowymi, o podziale na trzy pola, typu forte-fenetre i balustradami metalowymi. Pomiędzy oknami na czterech centralnych osiach występuje boniowanie. W pasie poddasza, cztery małe otwory. Ściana szczytowa, gładka, otynkowana. Budynek wolnostojący, posesja przy bocznej ścianie ograniczona przez drewniany, prosty płot.
Z lewej części zdjęcia widoczny zaparkowany, samochód osobowy o numerze rejestracyjnym  „ GW 3671”, jest to pojazd z okresu wojennego. Ulica jest brukowana kostką. W tle, widoczna zabudowa miejska.
Na odwrociu karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/15

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 9,5 x 6,9 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL