Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

nieznana

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy I Armii Wojska Polskiego 13 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy I Armii Wojska Polskiego  w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu i naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Fotografia przedstawia Budynek na planie litery „L” na rogu ul. I. Armii Wojska Polskiego oraz ul. Słowackiego. Mieszczący się pod numerem 13 pierwszej z ulic. Budynek trzykondygnacyjny, z podpiwniczeniem. Dach płaski. Całość nieotynkowana, w stanie surowym, bez wykończenia i stolarki.
Na zdjęciu widać dwie narożne elewacje. Elewacja od strony ul Słowackiego z podcieniem biegnącym od strony narożnika, zajmujący większą część ściany, na wysokości do stropu nad pierwszą kondygnacją.  Przy końcu podcienia dwa otwory okienne, powtórzone również w pasie piwnicy. Otwarty narożnik podparty słupem, z nim otwór wejściowy w prostopadłej ścianie, oraz okienny w równoległej, również powtórzony w piwnicy. Nad podcieniem otwory pod okna wstęgowe zajmujące prawie całą długość elewacji na obu kondygnacjach.
Elewacja od strony ul. I. Armii Wojska Polskiego z wysokim otworem okiennym, przez wszystkie kondygnacje, przy narożniku. W pasie piwnicy siedem rytmicznie rozstawionych otworów. Powyżej jeden otwór na szerokość większej części elewacji, powtórzony na następnej kondygnacji. W tej dodatkowo dwa okna między nim a otworem przy narożniku. Ostatnia kondygnacja wcięta w głąb, nakryta wystającym dachem.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Mackensen” przekreślona. Poprawiona odręcznie na nazwę polską „ ul. Lipowa – I Armii W.P.”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznana

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/7/12

Measurements: 20,3x21,0 cm (karta), 7,5x10,6 cm (fotografia)

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL