Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 12 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 12 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na planie prostokąta z występem prostokątnym.

Na fotografii budynek czterokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, o dachu płaskim. Fasada budynku o układzie symetrycznym, przepruta oknami na czterech osiach. W kondygnacji przyziemia, na osi pierwszej i czwartej, dwie witryny sklepowe , na osi drugiej i trzeciej okna, na osi symetrii elewacji znajdują się drzwi wejściowe z nadświetlem. W dwóch wyższych kondygnacjach, na dwóch centralnych osiach mieszczą się balkony o balustradach ze ściankami betonowymi i metalowymi ramami. Elewacja szczytowa częściowo otynkowana, murowana, gładka. Od prawej strony do budynku przystaje inny o układzie geometrycznym, czterokondygnacyjny. Na pierwszym planie widoczne cztery niewielkie drzewa liściaste, rosnące wzdłuż ulicy. Na osi centralnej fotografii widoczny słup z zamontowaną lampą uliczną. W tle widoczna zabudowa miejska.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/12/8

Measurements: 20,2 x 21,0 cm (karta), 6,4 x 8,7 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL