Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 16 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 16 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na jej odwrocie. Budynek w stanie surowym na planie prostokąta, o konstrukcji szkieletowej, żelbetonowej.
Na zdjęciu widoczny podział elewacji na cztery kondygnacje. W partii przyziemia wyznaczony otwór drzwi wejściowych po prawej stronie osi symetrii budynku. W kondygnacjach wyższych podział na cztery pola prostokątne. Boczna ściana przepruta otworami na jednej osi przy tylnej krawędzi. Do budynku od lewej strony przystaje inny, czterokondygnacyjny, z poddaszem użytkowym, otynkowany, o dachu prostym, z witrynami sklepowymi w partii przyziemia. W tle widoczna inna kamienica. Posesja ograniczona płotem złożonym z desek prostych. Na pierwszym planie, po lewej stronie widoczna grupka dzieci w wieku szkolnym, bawiących się przy płaskim kopcu ziemi.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”. W rubryce określonej słowem „ Unmerkungen” zawierającej uwagi, wypełnienie maszyno-drukiem „ Unvollendet” czyli niedokończony.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/12/9

Measurements: 20,2 x 21,1 cm (karta), 7,0 x 10,2 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL