Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 1

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 1 w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu oraz z naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Zdjęcie przedstawia czterokondygnacyjny budynek na rogu Placu Górnośląskiego, pod numerem 1. Obiekt na planie prostokąta z wcięciem od zachodniej strony. Ściany murowane, zwieńczone gzymsem, kryte tynkiem. Dach płaski, kryty papą.
Widoczny narożnik od południowego wschodu. Południowa elewacja o czterech osiach. W parterze witryny. Powyżej płaski pas fryzu, zwieńczony schodkowym gzymsem, ciągnący się wokół całego budynku, oddzielający przyziemię od wyższych kondygnacji. Tam, po jednym kwadratowym oknie na każdym poziomie, w każdej z osi. Budynek w osi najbliżej zachodniej krawędzi, nieco niższy, z poddaszem w miejsce zwykłej kondygnacji i dwoma malutkimi, kwadratowymi okienkami zamiast jednego dużego. Elewacja wschodnia bliźniacza, jednak o pięciu osiach, z czego dwie ostatnie (bliżej północy), obniżone. A całość odsunięta nieco od narożnika. W parterze większe witryny, z wejściami, po jednej na każdą oś.
Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Fritz Grön=Platz= Befreiungspl.” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Plac Kaszubski”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939 -1945

Signature: MMG/HM/II/57/19

Measurements: 20,3 x 21,0 cm (karta), 7,3 x 9,7 cm (fotografia)

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL