Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Array

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 89 z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym “Foto 374/5”. Zdjęcie przedstawia powstały w 1939 roku budynek biurowy Funduszu Pracy o numerze 89 umiejscowiony przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 4-kondygnacyjny z płaskmi dachem, szarą elewacją oraz doświetlonym przyziemiem. Budynek w ujęciu frontowo-bocznym. Na środku dłuższej ściany znajduje się wejście, a nad nim przeszklona klatka schodowa. Do bocznej ściany budynku przylega parterowa dobudowa z oknami oraz przyziemiem. Przed budynkiem znajduje się brukowana ulica oraz chodnik, a na nim niewielkich rozmiarów drzewo oraz słup telegraficzny. Na ulicy cztery kobiety obrócone do zdjęcia plecami. Przed przednią, dłuższą ścianą fragment pasu zieleni.
Fragment zespołu mieszkaniowego – Osiedla robotniczego TBO. Plan osiedla został opracowany przez Antoniego Śpiewakowskiego według projektu Bolasława Kuleszy i Andrzeja Uniejewskiego.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemiecko na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszynodrukiem: “Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na “Morska- Czerw. Kosynierów”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: Array

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/30/86

Measurements: 20,7x21,3cm (wymiary karty); 6,7x 9,7 cm (wymiary

Material: karton

License: CC BY-NC-ND 3.0PL