Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 68 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku w języku niemieckim, z czasów okupacyjnych.  
Na fotografii budynek typu barakowego, przy ulicy Morskiej 70 (dawniej Czerwonych Kosynierów) parterowy, o sidingu pionowym, z drewnianych desek, w elewacji frontowej, z płaskim dachem. Prostokątne otwory okienne, w szczycie jedno, we frontowej pięć, pomiędzy drugim a trzecim, drzwi. Do ściany szczytu budynku przystaje jedno skrzydło drzwi bramy ogrodzenia, wykonanego z prostych desek połączonych ze sobą podobnie, jak oblicówka ściany frontowej. Na słupach konstrukcyjnych bramy zamontowany nad nią jest szyld prostokątny z napisem ” Fa. Erich Tuchel; Hoch-Tief-Lisenbetonbau; Gotenhafen, Albert Foster Str. 68; Tel. Bauburo Dirschau 1472; Tel. Gotenhafen 4863″. Przy krawędzi budynku, w otwartej bramie stoi mężczyzna trzymający łatę.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim “Albert-Foster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u – “Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną – “Morska”.
W ostatniej rubryce, rzędu określonego przez słowo “Lage” w pierwszej rubryce od lewej, mieści się napis | Firma Erich Tuchel. Hoch – Tief – Eisenbetonbau”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/30/104

Measurements: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,8 x 9,9 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL