Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 50/54 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku. Na fotografii budynek przy ulicy Morskiej 50/54 (dawniej Czerwonych Kosynierów), parterowy, na planie prostokąta z dobudowanymi elementami prostokątnymi. Cokół betonowy. Siding (okładnina ścian zewnętrznych) z desek. Do elewacji frontowej, występującej przed lico budynku, na szerokość drzwi, mieszczących się w jej ściance bocznej, dobudowany jest ganek wsparty na drewnianych, prostokątnych słupach.
W partii centralnej okno o podziale na trzy kwatery. Przy drzwiach i na elewacji bocznej prostokątne otwory okienne, o podziale na dwie kwatery. Dach dwuspadowy, o małym stopniu nachylenia. Murowany komin na przedłużeniu osi wyznaczonej przez okno w ganku.

Przy elewacji przedniej stojący mężczyzna w kapeluszu, trzymający łatę.
Na pierwszym planie fotografii widoczne są zeskładowane deski, kopce żwiru, ziemi. W tle widoczny wielokondygnacyjny, o układzie geometrycznym, otynkowany budynek biurowy o dachu płaskim. W wykazie właścicieli domów miasta Gdynia z okresu 1937-1938, budynek ten należał do “Paged” Sp. z. o. o. p.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim “Albert-Forster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u “Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną “Morska”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/30/120

Measurements: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,8 x 10,0 cm (fotografia)

Material: karton

License: CC BY-NC-ND 3.0PL