Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 28 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 28 w Gdyni, z zespołu 15 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.

Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku.

Zdjęcie przedstawia budynek na planie zbliżonym do kwadratu, z wcięciem przy południowym narożniku wschodniej elewacji, oraz wystającym elementem w formie absydy na zachodnim krańcu południowej elewacji. Południowa część dwukondygnacyjna, północna o jedno piętro wyższa. Dach niższej części służy jako taras. Balustrada pełna w formie attyki. Wszystkie ściany tynkowane na biało, zwieńczone wystającym gzymsem. Dachy płaskie.
Na zdjęciu południowa i wschodnia elewacja. Wejście po schodkach w cofniętym fragmencie południowej elewacji, w podcieniu stworzonym przez balkon powyżej. Płyta balkonu zlicowana z wystającą częścią wschodniej elewacji, przechodzi w gzyms sięgający parapetu wysokiego otworu okiennego przy północnym narożu elewacji. Wyjście na balkon od wschodu. Drugi narożnik elewacji z jedną osią kwadratowych okien. Za rogiem powtórzona oś. Druga strona południowej elewacji to wystająca absyda na parterze, przepruta symetrycznie rozłożonymi otworami okiennym, zwieńczona tarasem z metalową balustradą. Powyżej wyjście na taras.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Spichernhöhe” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Beniowskiego”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/13/3

Measurements: 20,7x21,4 cm (karta), 6,9x10,2 cm (fotografia)

Material: karton,papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL