Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 21

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 21 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejonymi dwiema fotografiami czarno-białymi przy prawym boku karty, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na jej odwrocie.
Na fotografii umieszczonej w prawym górnym rogu, budynek na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, otynkowany, o dachu płaskim. Elewacja frontowa o układzie symetrycznym, o czterech osiach. W kondygnacji przyziemia dwa otwory drzwiowe na osiach skrajnych. Na osi drugiej okno o podziale na trzy kwatery. W kondygnacji drugiej, ślepe okna na kondygnacji pierwszej i czwartej. Okna posiadają proste parapety. Do budynku od prawej strony przystaje parterowy budynek mieszkalny, otynkowany o dachu płaskim. Na pierwszym planie po lewej stornie częściowo widoczne drewniane beczki. Na osi symetrii budynku stoi mężczyzna trzymający łatę przy nim znajduję się rower i wózek dwukołowy drewniany. W tle widoczne fragmenty wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych.
Druga fotografia, przyklejona w prawym dolnym rogu karty przedstawia pozostałości po zrujnowaniu budynku. Pozostały fragmentarycznie zachowane ceglane ściany budynku, budynek uległ zniszczeniu w ponad połowie. Na pierwszym polanie widoczne osoby zbierające cegły z utworzonego po zawaleniu kupca. Po prawej stronie widoczny płot z przystających do siebie desek prostych, przy którym, niewyraźnie widoczny jest stojący mężczyzna obok którego oparte o płot są szpadle. W tle widoczny wielokondygnacyjny budynek mieszkalny.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „Bema”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1946

Signature: MMG/HM/II/12/1

Measurements: 20,2x21,0 cm (karta), 7,2x9,9 cm i 6,5x9,4 cm (fot

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL