Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Balladyny 10 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Balladyny 10 w Gdyni, z zespołu trzech kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku na odwrocie karty. Budynek na planie prostokąta o jednym zaokrąglonym wierzchołku i przyległej figurze określającej balkony. Bryła zwarta o układzie geometrycznym, symetrycznym.
Na fotografii, budynek trzykondygnacyjny, podmurowany, otynkowany, o dachu płaskim. Ujęcie naroża budynku, jego elewacji bocznej i frontowej, widocznej z prawej strony zdjęcia.
Elewacja z lewej strony fotografii przepruta prostokątnymi otworami okiennymi na trzech osiach, w każdej z trzech kondygnacji balkon betonowy na szerokości od krawędzi budynku do czwartej osi określonej przez otwory okienne przy narożu budynku. Balkony zaokrąglone na osi centralnej budynku. Naroże zaokrąglone i przeszklone oknami w trzech kondygnacjach. Do okien na osi narożnej budynku po obu stronach przystają okna na osiach sąsiednich ścian. W elewacji frontowej (z prawej strony zdjęcia), okna na trzech osiach. Jedna przy narożu, kolejne dwie zwarte przy sobie, z lewej części fasady. Przy narożu cofnięta połać ściany, w niszy tej znajduje się ozdobne wejście w partii przyziemia i balkon o balustradzie z horyzontalnie ustawionych prętów. Budynek zwieńczony gzymsem prostym. Posesja ograniczona betonowym murkiem, na jej terenie; rośliny krzewiaste, bez liści. W tle widoczne zabudowania.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Danzigblick=Brösner” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „Balladyny”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/110/2

Measurements: 20,3 x 21,0 cm (karta)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL