Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bajończyków 16 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bajończyków 16 w Gdyni, z zespołu 5 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-biała w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku, na planie prostokąta z cofnięciem fragmentu jednej ściany. Budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, otynkowany, z flankującym gzymsem prostym, o dachu płaskim.
Na fotografii widoczne dwie elewacje, boczna i tylna. W widocznej od frontu bocznej, po lewej stronie, mieści się  pseudo-ryzalit z małym, okrągłym otworem. Przy krawędzi ryzalitu w kondygnacji przyziemia i  w drugiej, układ wstęgowy czterech okien w rzędzie. Widoczna od prawej strony na fotografii, elewacja, przepruta jest w dwóch pierwszych kondygnacjach, prostokątnymi otworami zawierającymi triforia (trzy okna w jednym otworze). W drugiej kondygnacji na skrajnych osiach mieszczą się narożne balkony, zaokrąglone na narożach budynku. W partii poddasza, na osi centralnej trzy niewielkie otwory okienne przystające do siebie.
Posesja ogrodzona płotem z prętów metalowych zamontowanym na słupach o okładzinie płytkami klinkierowymi. W tle widoczne budynki mieszkalne.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „ Schubert=Wilhelm Tell” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „Bajończyków”. W ostatnim polu wersu rubryk określonym przez „Betriebe” znajduje się wypełnienie maszyno-drukiem „1 Garage”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/9/2

Measurements: 20,2 x 21,0 cm (karta), 7,2 x 9,6 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL