Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Danuta Baduszkowa wmurowuje kamień węgielny pod budowę Teatru Muzycznego w Gdyni

Detailed description:

Fotografia czarno-biała przedstawia Danutę Baduszkową podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Muzycznego w Gdyni. Ubrana w płaszcz w kratkę trzyma w prawej dłoni szpachelkę z cementem mocującym cegłę. Za nią stoi mężczyzna. W tle, po lewej stronie, biurowiec „Bananas” projektu Elizy Unger, na ulicy Armii Krajowej 24.

Reżyserka teatralna, dyrektorka Teatru Muzycznego w Gdyni, któremu oddała serce, czas i energię. Doprowadziła do wybudowania jednego z najpiękniejszych powojennych gmachów teatralnych w Polsce. To właśnie w nim urzeczywistniła i rozwinęła swoje idee o nowoczesnym teatrze muzycznym.

Ceniona za talent, umiejętności organizacyjne a przede wszystkim profesjonalizm. Doskonale wyczuwała potrzeby widzów, o czym świadczy różnorodność repertuarowa. Zorganizowała studio przyteatralne, które kształciło aktorów operetkowych i dawało uprawnienia zawodowe, co w owym czasie było ewenementem na skalę światową. Wbrew tradycji wyznawała zasadę, że w teatrze muzycznym śpiewacy solowi i chór nie tylko śpiewają, ale również tańczą, a balet zarówno tańczy jak i śpiewa. Miała ogromny wpływ na odnowienie repertuaru teatralnego, wprowadzając prawie trzydzieści nowych polskich sztuk muzycznych oraz znanych zachodnich musicali.

Additional information:

Object belongs to the collection:

Gdynia's Heroes

Object categories:

People

Period:

1970-1979

Kind/type:

Photography

Author: nieznany

Date: 1972

Signature: Rfot/I/257/51

Measurements: 13,9 x 8,9 cm

Material: papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL