Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Widok z Kamiennej Góry w stronę Oksywia

Detailed description:

Pocztówka kolorowa przedstawiająca widok z Kamiennej Góry w Gdyni z roku 1913. Kadr obejmuję słabo zabudowany teren wokół wybrzeża. Na pierwszym planie widoczna willa Fritza Enerherda w której od 1920 roku swą siedzibę miało letnisko im. św. Andrzeja Boboli. Przy nim zabudowania gospodarcze i ażurowy wiatrak. Od dolnej krawędzi ciągnie się polna droga, obecnie jest to ulica Sędzickiego. Dalej pusty plac, obecny Skwer Kościuszki. Na brzegu morza znajduje się Kurhaus (z lewej str.) obok niego willa „Słońce”, bliżej morza willa „Meersblick” (w okresie międzywojennym „Tusia”) oraz Łazienki Kąpielowe, pomiędzy nimi ciągnie się pomost drewniany. W tle widoczna zabudowa wiejska. Na horyzoncie Kępa Oksywska.
Na odwrocie jest nadruk “POSTKARTE” z tytułem: “Gruss aus Gdingen Wpr. (Blick vom Steinberg)”. Odręczne pozdrowienia w języku niemieckim zaadresowane do “…Johanna/Grundner/Mulhausen/…” są też 2 stemple pocztowe: fioletowy z “Mulhausen i szary “Gdingen/29.5/15”.

Zdjęcie eksponowane w części „Widok z Kamiennej Góry” na wystawie „Co widzisz?” w Muzeum Miasta Gdyni, w terminie 05.04–17.06.2018 r.

Additional information:

Object belongs to the collection:

The exhibition "WHAT DO YOU SEE?"

Period:

do 1919 roku

Technique:

photography

Kind/type:

Postcard Photography

Author: nieznany

Date: 1913

Signature: MMG/HM/II/4092

Measurements: 8,8 x 13,8 cm

Material: papier

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL