Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 108a z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Zdjęcie przedstawia powstały w 1929 roku budynek mieszkalny nr 108a przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 5-kondygnacyjny z płaskmi dachem i przyziemiem doświetlonym oknami. Ostatnia z kondygnacji pozbawiona okien z wyjątkiem jednego usytuowanego w centralnym punkcie fasady, w rzędzie nad wejściem do klatki schodowej. Budynek usadowiony równolegle do ulicy. Elewacja parteru ciemnoszara, przyziemie pokryte cegłami. Z lewej i prawej strony fotografii widoczne fragmenty bezpośrednio sąsiadujących budynków. Budynek w ujęciu frontowo-bocznym. Na bliższym planie, bliżej prawej krawędzi fotografii widoczny otoczony siatką teren zielony, a na jego obszarze suszące się rozwieszone białe pranie. Przed budynkiem znajduje się chodnik oraz piaszczysta droga.

Informacje dodatkowe: Fragment kolonii robotniczej na Grabówku. Autorem projektu jest Jan Bochniak we współpracy ze Zbigniewem Rzepeckim. Budowa kompleksu budynków była jedną z pierwszych podjętych w Gdyni prób rozwiązania problemów mieszkaniowych uboższych mieszkańców. Przykład funkcjonalizmu. Jako pierwszy działalność inwestycyjną podjął Magistrat. Zabudowa składała się małych mieszkań. To co charakterystyczne to wprowadzona do wnętrz zieleń. W skład kompleksu budynków wchodziły także sklepy, szkoła i przedszkole.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszyno-drukiem: “Albert-Forster=150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na “Morska – Czerw. Kosynierów”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1940-1949

Signature: MMG/HM/II/30/67

Measurements: 20,7x21,3cm (wymiary karty); 8,1x 11,4 cm (wymiary

Material: karton

License: CC BY-NC-ND 3.0PL