Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 27b w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 27B w Gdyni, z zespołu 15 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku.

Zdjęcie przedstawia podpiwniczony, trzykondygnacyjny budynek mieszkalny z poddaszem. Obiekt na planie prostokąta z wcięciami w północnej części wschodniej elewacji oraz zachodniej części elewacji południowej. Posadowiony na cokole, zwieńczony wystającym gzymsem. Ściany tynkowane. Dach płaski. Parter na półpiętrze.
Na zdjęciu północna i wschodnia elewacja. Wejście w środkowej części wschodniej elewacji, pod wykuszem o wysokości dwóch kondygnacji, z oknem na każdej z nich. Wykusz z cokołem na dole i u góry. Południowy fragment elewacji, za wykuszem, uporządkowany. Jedna oś większych, kwadratowych okien bliżej narożnika. Druga składająca się z mniejszego, kwadratowego okna po środku osi  oraz dwóch węższych po obu stronach, bliżej centrum elewacji. W drugiej kondygnacji kwadratowy balkon przylegający do wykusza. Północny fragment lekko cofnięty, ściana ślepa jedynie z wyjściem na balkon na drugiej kondygnacji. Balkon zlicowany z wykuszem z jednej strony i północną elewacją z drugiej. Płyta balkonu przechodzi w gzyms pod wykuszem do połowy północnej elewacji, ten na wysokość jednej kondygnacji. Okna na dwóch osiach elewacji. Cały budynek na wysokości poddasza przepruty małymi, kwadratowymi, otworami okiennymi będącymi zwieńczeniem każdej z osi okien. Okna w piwnicy wysokie, zakończone równo z cokołem.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Spichernhöhe” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Beniowskiego”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/13/4

Measurements: 20,7x21,4 cm (karta), 6,9x10,2 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL