Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bajończyków 14 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bajończyków 14 w Gdyni, z zespołu 5 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-biała w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku, na planie rozczłonkowanej figury geometrycznej o kątach prostych.
Na fotografii widoczny budynek trzykondygnacyjny z poddaszem użytkowym, o układzie geometrycznym, podpiwniczony, otynkowany, o dachu płaskim. W partii przyziemia elewacji frontowej, cofnięta przestrzeń przed lico budynku (nadproże wklęsłe), przedzielone betonowym prostopadłościennym słupem w licu ściany oraz mniejszym konstrukcyjnym na narożu budynku. Do budynku, w jednej trzeciej szerokości przybudowane zostały schody proste z betonową balustradą. Lico przyziemia budynku cofnięte jest w stosunku do reszty ściany, w nim jeden otwór okienny na osi, przy narożu budynku. W kondygnacjach wyższych, otwory okienne na dwóch osiach.
Elewacja boczna na trzech osiach i czterech kondygnacjach przepruta prostokątnymi otworami okiennymi. Budynek zwieńczony prostym gzymsem. Z lewej i prawej strony widoczne fragmenty kolejnych brył składowych budynku, przystające do głównej. W tle częściowo widoczne budynki mieszkalne. Przy ulicy zasadzone zostały młode drzewa.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „ Schubert-Wilhelm Tell” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „Bajończyków”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/9/3

Measurements: 20,2 x 21,0 cm (karta), 7,2 x 9,7 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL