Wisła
Masowiec, pierwszy statek zamówiony przez polskiego armatora. Zwodowany dla Żeglugi Polskiej w 1928 r. W czasie wojny Wisła 3 razy uczestniczyła podczas zażartych bitew konwojowych w brawurowych akcjach ratunkowych. W 1951 r. przekazano ją do Polskich Linii Oceanicznych, a w 1954 r. – do Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1975 r. pocięto na złom.
-
Statek handlowy Wisła
-
Załoga statku handlowego Wisła
Historia
Statek zbudowany w stoczni Craig, Taylor & Co. Ltd. w Stockton-on-Tees (Wielka Brytania). Był bliźniakiem statku Niemen zakupionego przez Żeglugę Polską w trakcie budowy. Zwodowany 6.06.1928 r., wszedł do służby 15.08.1928 r., pływał przed wojną w trampingu. 13.04.1931 r. został poważnie uszkodzony w kolizji z niemieckim statkiem Rose, osadzony na mieliźnie, musiał potem przejść poważny remont.
1.09.1939 r. Wisła znajdowała się w morzu w drodze do Bergen. W czasie wojny pływała w atlantyckich konwojach i 3 razy uczestniczyła podczas zażartych bitew konwojowych w brawurowych akcjach ratunkowych: 26.03.1941 r. uratowała 26 rozbitków z kanadyjskiego patrolowca Otter, 10.09.1941 r. – 57 osób z płonącego brytyjskiego zbiornikowca Bulysses, 22.09.1943 r. – 3 osoby z brytyjskiej fregaty Itchen. Do Polski wróciła 3.05.1946 r., nadal pływała w żegludze trampowej.
W 1951 r. przekazano ją do Polskich Linii Oceanicznych, a w 1954 r. – do Polskiej Żeglugi Morskiej. 10.01.1961 r. wycofano ją ze służby i sprzedano portowi szczecińskiemu, gdzie służyła jako magazyn pływający MP-ZPS-4. W grudniu 1975 r. dawna Wisła przybyła do stoczni złomowej w Gandawie, gdzie została pocięta na złom.
Dane techniczne
Pojemność 3 tys.106 BRT, 1,842 tys. NRT; wymiary 102,5 × 14,6 × 6,3 m; 1 maszyna parowa, 1,5 tys. KM; prędkość – 10 w.; załoga – 32 osoby.
autor: Marek Twardowski (2006 r.)








