Birkut
Statek badawczy Gdy 201 Morskiego Instytutu Rybackiego.
-
Prof. Kazimierz Demel na pokładzie statku badawczego Birkut podczas podróży do Afryki.
-
Birkut – statek badawczy Morskiego Instytutu Rybackiego.
Historia
Birkut został zwodowany 1.04.1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku jako jeden z długiej serii lugrotrawlerów typu B-11 Kuliki dla Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Dalmor. Przekazano go 30.12.1952 r. armatorowi, ale już w marcu 1953 r. przydzielono Morskiemu Instytutowi Rybackiemu z przeznaczeniem na statek naukowo-badawczy.
Prowadzono na nim badania z zakresu biologii, oceanografii i techniki połowów nie tylko na Bałtyku, lecz także w obrębie Morza Północnego, Zatoki Biskajskiej i na wodach zachodniej Afryki. W maju 1982 r. wycofany z eksploatacji, po czym złomowany we Władysławowie.
Dane techniczne (1958 r.)
Pojemność 159 BRT, 47 NRT; wymiary 32,6 × 6,74 × 3,1 m; 1 silnik spalinowy Buckau-Wolf, 300 KM; prędkość – 9 w.; załoga – 14 osób.
autor: Marek Twardowski (2006 r.)








