Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 32 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 32 w Gdyni, z zespołu 15 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Fotografia przedstawia trzykondygnacyjny  dom mieszkalny z nadbudówką. Zlokalizowany przy ul. Beniowskiego 32. Budynek na planie zbliżonym do prostokąta, z wcięciem na środku wschodniej elewacji, zachodnim narożniku północnej oraz południowym narożniku zachodniej. Ściany tynkowane, zwieńczone wystającym gzymsem, dach płaski. Parter na półpiętrze. Nadbudówka cofnięta.
Na zdjęciu wschodnia oraz południowa elewacja. Wejście od północnej strony wschodniej elewacji. Wyraźnie zaznaczony pion klatki schodowej z jedną osią okien nad zadaszonym wejściem, przedłużony do wysokości nadbudówki. Ta cofnięta względem obu widocznych elewacji. Okna jedynie od strony wschodniej. Wcięcie w elewacji wypełnione dwoma symetrycznie rozstawionymi oknami na każdej kondygnacji. Parapet i gzyms nad oknami tworzą ciągłą linię na szerokości całego wcięcia. Na widocznym narożniku po jednym większym oknie na każdej kondygnacji obu elewacji. Okna również połączone linią gzymsu i parapetu. Podobny zabieg po przeciwnej stronie południowej elewacji. Za rogiem widać wystający z zachodniej elewacji balkon z metalową balustradą.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Spichernhöhe” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Beniowskiego”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/13/1

Measurements: 20,7x21,4 cm (karta), 6,9x10,2 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL