Stowarzyszenie Turystyki Wodnej Bałtyk Gdynia

Z Gdynia w sieci

Klub wodniacki przy Oddziale Zakładowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego stoczni gdyńskiej, istniejący od 1952 r.

Powstał w 1952 r. dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektora technicznego stoczni inż. Erazma Zabiełły. W październiku 1952 r. bazę Sekcji Kajakowej zlokalizowano u podnóża Wieżycy nad Jeziorem Ostrzyckim na Pojezierzu Kaszubskim, zajmując infrastrukturę po stałym obozie, zlikwidowanej na przełomie 1949/1950, YMCA.

Sekcja liczyła 20 członków, w skład pierwszego zarządu weszli: Jerzy Kobus – kierownik, Zdzisław Sobolak – zastępca, Jerzy Mirski – skarbnik, Jerzy Czapp – gospodarz, i Zbigniew Kardas – kronikarz. Przez kolejne lata na czele klubu stali m.in. Marian Szary, Bogdan Antczak, Janusz Kabaciński, Andrzej Szatkowski, Zbigniew Bulczak. Elżbieta Piechowska.

Działalność i historia stowarzyszenia

Latem 1953 r. członkowie Klubu wzięli udział w I Okręgowym Spływie na Czarnej Wodzie, zorganizowanym przez gdańskie PTTK [Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze] w ramach uroczystości Roku Kopernikowskiego. W 1954 r. sekcja wystawiła reprezentację do 6-etapowego Ogólnopolskiego Spływu Wisłą z Bydgoszczy do Gdańska. Od momentu otwarcia pierwszego sezonu wodniackiego sekcja rokrocznie organizowała (i już jako stowarzyszenie organizuje) regaty kajakowe, liczne obozy wędrowne na szlakach jezior kaszubskich, spływy na Brdzie, Raduni, Czarnej Wodzie, Popradzie, Drawie, Rospudą-Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Dla uczczenia 1000-lecia państwa polskiego w 1966 r. zorganizowano spływ kajakowy dookoła jezior raduńskich.

Do najważniejszych imprez sportowych należą: Ogólnopolski Spływ Kajakowy Złote Liście (od lat 60.) oraz Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu (od 1968 r.). W swojej historii klub ma również organizację nietypowej formy – spływu tratwą (1967 r.). Sekcja organizowała regaty żeglarskie o Puchar Przechodni Dyrektora Naczelnego Stoczni im. Komuny Paryskiej, które odbywały się corocznie na tym samym akwenie i trasie, a od 1967 r. o Puchar Rady Zakładowej za zwycięstwo drużynowe. Organizowano również m.in. regaty przesiadkowe, regaty nocne, regaty do pierwszej i do drugiej wyspy. W 1967 r. sekcja zorganizowała I Regaty o Błękitną Wstęgę Jezior Kaszubskich. Tradycją od 1961 r. stały się zimowe Regaty Taneczne, które nadal cieszą się wielkim powodzeniem nie tylko wśród wodniaków. Od końca lat 70. członkowie klubu biorą udział w Ogólnopolskim Spływie Zatoką Pucką, Ogólnopolskim Rajdzie Okrętowców oraz Spływie na Rawce. Przepłynięto wszystkie obowiązkowe szlaki górskie Polski.

Członkowie klubu uczestniczyli w spływach na terenie m.in. Słowacji, Ukrainy, Niemiec i Szwecji. Zimą organizowane były obozy narciarskie. W 1972 r. członkowie klubu zapoczątkowali kajakowe imprezy zimowe. Dzięki dyrektorowi E. Zabielle stocznia zbudowała dla sekcji pierwsze kajaki. Od 1973 r. użytkowała również kajaki budowane na bazie tworzyw sztucznych, od 1955 r. korzystała ze zbudowanych przez stolarzy stoczniowych żaglówek typu Słonka, a wkrótce jol typu P-15 oraz jol typu katamaran.

Zdobyte nagrody i wyróżnienia

W 1987 r. sekcja otrzymała medal Zarządu Głównego PTTK za całokształt działalności na rzecz turystyki kajakowej. Stowarzyszenie mogło się poszczycić wieloma nagrodami zdobytymi w prestiżowych ogólnopolskich imprezach kajakowych. Do najważniejszych należą: złoty medal na Międzynarodowym Spływie Kajakowym na Dunajcu w kategorii kajaków składanych, zdobyty przez Z. Bulczaka i J. Świeczkowskiego w 1977 r. (sukces powtórzony w 1988 r.) i I drużynowe miejsce w Ogólnopolskim Spływie Złote Liście. W 1994 r. Klub otrzymał na własność Kryształowy Puchar Dunajca. W 1997 r., z okazji 45-lecia klubu, ustanowiono tytuł Honorowego Członka Klubu. Otrzymali go najstarsi żyjący członkowie, m.in. Leon Kruk, A. Modelski, M. Szary, Z. Sobolak, Eugeniusz Jacob, bracia Zbigniew i Henryk Kardasowie.

autor: Mariusz Kardas (2006 r.)