Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie
Pierwsze posiedzenie rady pedagogicznej odbyło się 15.04.1945 r., ale już 9 kwietnia dyrektorka Maria Szpręglewska uzyskała dla szkoły budynek przy al. Czołgistów (obecnie al. marszałka Józefa Piłsudskiego). Zajęcia rozpoczęły się 3.05.1945 r., pierwszy „rok szkolny” trwał do 15 .07.1945 r.
Pierwsze grono pedagogiczne: Irena Becker, Józef Bodziński, Józef Borkowski, Izabela Biernacka, Jadwiga Bromirska, Józef Czesny, Kazimiera Dobrowolska, Olga Gutniak, Bronisława Jegłowska, Maria Kossjan, Leonarda Krupczak-Makać, Janina Minta, Zofia Niedźwiecka, Zofia Polkowska, Edyta Porożyńska, Felicja Szczęsna, ks. Roman Tadrowski, Maria Tymecka.
W 1951 r. szkołę przeniesiono do budynku przy ul. Ignacego Daszyńskiego (obecnie: ul wolności) 22 B, razem z Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim, z którym została połączona w 1955 r. W 1953 r. zmieniono jej nazwę na II Liceum Ogólnokształcące.
Dyrektorzy: Maria Szpręglewska (1.04.1945 r. – 31.08.1950 r.), Helena Bojarska (1.09.1950 r. – 28.02.1953 r. – odeszła na stanowisko wiceprzewodniczącej Miejskiej Rady Narodowej), Maria Tymecka (1.03.1953 r. – 31.08.1955 r.).
autorka: Małgorzata Sokołowska (2006 r.)






