Damen Shipyards Gdynia SA

Z Gdynia w sieci

Firma powstała w 1991 r. Zajmuje się budową nowych jednostek, specjalizując się we flocie technicznej (holowniki, statki patrolowe, ratownicze i specjalnego przeznaczenia) oraz w częściowo wyposażonych kadłubach pełnomorskich jachtów motorowych.

Założycielami i udziałowcami prywatnej spółki pod nazwą Dora Stocznia Sp. z o.o.

byli: Jacek Duch, Andrzej Denz i Dorota Jacobsson. W 1994 r. udziały D. Jacobsson zostały wykupione, a do grona wspólników dołączyli Zbigniew Lewandowski, Ryszard Gajewski i Jerzy Matuszak. Spółka prowadziła remonty i budowę statków średniej wielkości na terenie Portu Gdynia.

W 1996 r. zmieniono status przedsiębiorstwa na spółkę akcyjną, a zarząd zdecydował o sprzedaży 50 proc. akcji holenderskiej firmie D Holding B.V. i zmienił nazwę na Damen Shipyards Gdynia SA. Stopniowo zmieniał się profil działalności firmy.

Obecnie stocznia zajmuje się wyłącznie budową nowych jednostek, specjalizując się we flocie technicznej (holowniki, statki patrolowe, ratownicze i specjalnego przeznaczenia) oraz w częściowo wyposażonych kadłubach pełnomorskich jachtów motorowych. Produkcja w całości idzie na eksport.

W 2001 r. firma otrzymała Medal Europejski za SAR-1500 (seria statków dla PRO [Polskie Ratownictwo Okrętowe]), w 2002 r. uhonorowana Złotą Kotwicą – Nagrodą Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, w 2004 r. dostała nagrodę Czas Gdyni „za mobilną halę stanowisk montażowych stoczni Damen”.

autorka: Małgorzata Sokołowska (2006 r.)