Tytan

Z Gdynia w sieci

Zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1936 r. Przed wojną był największym polskim holownikiem. W 1939 r. zagarnięty przez Niemców. Po wojnie w służbie w porcie gdyńskim do 1978 r.

Historia

Budowany w Stoczni Gdańskiej na zamówienie Żeglugi Polskiej. Zwodowany w lutym 1936 r., wszedł do służby w kwietniu 1936 r. Przed wojną był najsilniejszym i największym polskim holownikiem.

We wrześniu 1939 r. zagarnięty przez Niemców i przydzielony do Weichsel – Danziger Dampfschiffahrts A.G., zmienił nazwę na „Zoppot”. W czerwcu 1942 r. przejęty przez niemiecką Kriegsmarine, zatrudniony był m.in. na poligonie torpedowym na redzie Gdyni i Jastarni.

18.12.1944 r. zatonął w Gdyni podczas wielkiego nalotu, podniesiony dopiero w listopadzie 1946 r. i wyremontowany.

W służbie w porcie gdyńskim do 1978 r., ale pocięto go na złom – sposobem gospodarczym – dopiero na początku 1980 r.

Dane techniczne

Pojemność 274 BRT, 106 NRT; wymiary 33,8 × 8,2 × 3,4 m; 1 maszyna parowa, 800 KM; prędkość – 11 w.; załoga – 7 osób.

autor: Marek Twardowski (2006 r.)