Samarytanka
Motorówka sanitarna. Była pierwszym statkiem zaprojektowanym i budowanym w Stoczni Gdynia. Zwodowana w 1931 r. Po kapitulacji Gdyni przejęta przez Niemców, zatonęła w 1944 r. Odrestaurowana dopiero w 1967 r. i ustawiona przy głównym wejściu do stoczni gdyńskiej.
-
Kuter sanitarny Samarytanka.
-
Kuter sanitarny Samarytanka.
Historia
Motorówka sanitarna, pierwszy statek zaprojektowany i budowany w Stoczni Gdynia, nr budowy B-01. Zwodowany (przy pomocy dźwigu pływającego) 17.09.1931 r. Budowa przedłużała się i dopiero w 1933 r. przekazano ją Urzędowi Morskiemu do dyspozycji lekarza portowego. Nie była jednostką udaną i potem używano jej w charakterze pomocniczego kutra pilotowego.
Po kapitulacji Gdyni, we wrześniu 1939 r. została przejęta przez Niemców, którzy wcielili ją do służby jako Steegen. Zatonęła 18.12.1944 r. w trakcie nalotu na port gdyński. W 1945 r. jej wrak odnaleziono w porcie, lecz pozostawiono bez remontu. Dopiero w 1967 r., z inicjatywy Jerzego Micińskiego, wrak odrestaurowano w Stoczni im. Komuny Paryskiej i ustawiono w pobliżu głównego wejścia do stoczni.
Dane techniczne
Pojemność 28 BRT, 10 NRT; wymiary 15 × 3,8 × ok. 1,5 m; 1 silnik spalinowy Perkun, 60 KM.
autor: Marek Twardowski (2006 r.)








