< class="fadeup">

BALTIC MINI TEXTILE GDYNIA - dawniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej

Najmłodszy z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie. Porównywany z prestiżowymi, międzynarodowymi konkursami tego rodzaju w Szombathely (Węgry), Angres (Francja) i Como (Włochy). W 2018 roku obchodziliśmy 25-lecie konkursu, w 2016 roku odbyła się jubileuszowa 10. odsłona. 

W udostępnionej kolekcji prezentujemy dzieła z 8. i 9. edycji, stwarzając tym samym szansę na zauważenie zmian, rozwoju miniatury tkackiej, które przechodzi ta dziedzina sztuki w różnym czasie i miejscu na świecie.

Konkurs powstał w 1993 roku. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni. Pierwsze wystawy konkursowe organizowano na pokładzie Daru Pomorza (oddział Muzeum Morskiego w Gdańsku).

Dzięki profesorowi Andrzejowi Zbierskiemu, w 1999 roku do projektu dołączyło Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa na pokładzie „Białej Fregaty” zyskała uzupełnienie o dodatkowe ekspozycje w muzeach i galeriach Pomorza. Wówczas gdyńskie Muzeum rozpoczęło serię indywidualnych prezentacji laureatów GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni.

Od 2001 roku gdyńskie Triennale jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. W efekcie podjętej współpracy od 2004 roku wystawa miniatur tkackich po zakończeniu ekspozycji w Gdyni prezentowana jest także w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
W 2007 roku Muzeum Miasta Gdyni przyjęło funkcję głównego organizatora wydarzenia i odtąd, co trzy lata, pokonkursowe ekspozycje prezentowane są w jego salach wystawowych.

Niezwykłość gdyńskiego przedsięwzięcia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają w muzeum dary – swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac.

Udostępniona kolekcja zawiera miniaturowe dzieła tkackie spełniające konkursowy limit wymiaru 20 x 20 cm i odpowiednio 20 x 20 x 20 cm dla prac przestrzennych. Dzieła te, nie są fragmentami wyciętymi z większej całości czy elementami cyklu. To małoformatowe prace przeznaczone do świadomej reinterpretacji. Kompletne artefakty w małym rozmiarze, przeznaczone do kontemplacji i refleksji.

Obiekty składające się na Kolekcję

  Rytmy II

  Hel-Bór I

  Wspomnienie lata

  Dziurawiąc niebo

  Bez tytułu

  Bez tytułu

  Ukwiał

  Ciepłe morze

  Struktura 2010

  Living down under

  Creature of depth

  Fabric of life

  Tkać czy nie

  Strukturalne konfrontacje 01

  Bez tytułu

  Przejrzystość powiązań

  Gra w pestki

  Z cyklu wydmy

  Trofea łowcy androidów

  Istota

  Bombka 1 i 2

  Rytm rzeczy

  Razem

  Księga III

  Z cyklu chwila i trwanie

  Triada 2013

  Wydmy

  Bryza

  Kadr powietrza

  Kot 2

  Dziennik konsumenta

  Spokojne morze

  Inequality 02 / Nierówność 02

  Kawałek Morza

  Kamieniczki

  Tatuaż - cztery pokolenia

  Podwójne życie W.

  Zapis kodowany

  Ogrody wiatru

  Eksponat

  Kamyk w bucie

  Scripsit

  Głębia

  Męskie-żeńskie

  In-out

  Żagle na wydmach II

  Żagle na wydmach III

  Jesień

Zobacz pozostałe kolekcje